שלח לי ניוזלטר לאימייל


קשיבות בטיפול

ד"ר ג'ון קבט-זין, מדען ומרצה שהתעניין במדיטציה ויוגה, הגיע בשנות ה-70 להבנה כי מדיטציה יכולה לסייע למטופלים, אלא שהסיכוי שהם יגיעו לסדנה או שרופאם יפנה אותם אליה הוא קלוש. ב-1979 ד"ר ג'ון קבט-זין ויתר על הקרירה שלו כמדען ומרצה, ויזם תוכנית להתמודדות מיטבית עם מתח, כאב וחולי בתוך בית החולים האוניברסיטאי במסצ'וסטס. התוכנית התבססה על עקרונות מדיטציה בודהיסטיים שעברו הסבה לסדנה טיפולית בת תשעה מפגשים.

בשנות ה-90, תוכנית המיינדפולנס הטיפולית קבלה תנופה גדולה בעקבות תוכנית טלוויזיה אמריקאית ידועה שהוקדשה לכוחה המרפא של הנפש, ובזכות פרסום ספרו הראשון (Full Catastrophe Living).

בהמשך, פסיכותרפיסטים מקנדה ואנגליה הראו עד כמה התערבויות המיינדפולנס משמעותיות בבריאות הנפש. מחקרים הראו כיצד עקרונות מיינדפולנס עתיקים משתלבים עם טיפול קוגניטיבי מודרני, ככלי משמעותי במניעת אפיזודות של דיכאון.

סדנאות קשיבות נפוצות היום במאות מרכזים רפואיים בארה"ב, אוסטרליה, קנדה, אנגליה, ישראל ומדינות נוספות. אלפי מחקרים מראים את התועלת של קשיבות במגוון רחב של מצבים רפואיים ופסיכולוגיים: חרדה, דיכאון, טראומה, תסמונות כאב, התמודדות עם סרטן, בעיות אכילה, התנהגויות כפייתיות ועוד.